Eğitim

Bridgemate Pro Cihazı Nasıl Kullanılır.

BBSK bünyesinde kullanılan Bridgemate pro cihazına Bord Sonuçlarının Girilmesi.

Grup ve Masa No GösterimiTurnuva başladığında Bridgemate'ler grup ve masa numaralarını ekranlarında göstereceklerdir.

OK tuşuna basıldığı zaman Bridgemate'ler aktive edilmiş olurlar ve sunucuyla iletişime başlarlar. Bridgemate'ler, oyuncu numaralarını sormak üzere ayarlanmışlarsa önce oyuncu numaralarını sorar, ayarlanmamışsa direk olarak birinci turun skor giriş ekranına geçer.

Oyuncu numaralarının girilmesi

Oyuncu Numaralarının Girilmesiİsterseniz Bridgemate'lerin turnuvanın başında oyuncu numaralarını sormasını sağlayabilirsiniz. Skorlama programlarının çoğunda oyuncu isimlerini Bridgemate sisteminden almak için bir komut bulunmaktadır. Bu işlem turnuva direktörünün (veya skorlama görevlisinin) oyuncu isimlerini girmek için zaman harcamasını önler. Oyuncu numarası olmayanlar varsa numaralarını boş bırakabilirsiniz.

Turun başlangıcı

Tur BaşlangıcıHer turun başlangıcında Bridgemate'ler tur numarasını, o masada oynaması gereken çiftlerin numarasını ve bu çiftlerin hangi yönde oturması gerektiğini ekranında gösterecektir. Ayrıca hangi bordların oynanacağı da gösterilir. Bu sayede oyuncular doğru masaya doğru yönde oturduklarından ve doğru bordları oynadıklarından emin olur.

Bridgemate'ler belirli bir süre hiçbir tuşuna basılmazsa kendiliğinden kapanır. Bu sürenin varsayılan değeri 20 saniyedir, ancak 5 ila 60 saniye arasında herhangi bir değere ayar yapabilirsiniz. Bridgemate'ler kendiliğinden kapandığında hiçbir veri kaybı olmayacaktır. Bridgemate'leri açmak için tek yapmanız gereken OK tuşuna basmaktır. Bridgemate kaldığı yerden işlemine devam edecektir. Burada amaç pil tasarrufu yapmaktır.

Sonuçların girilmesi

Sonuçların GirilmesiTur bilgilerinin doğru olduğunu gören oyuncular diledikleri zaman Bridgemate'lere kendi masalarındaki sonuçları girebilirler. Kural olarak Bridgemate'lere skoru girmekten kuzeydeki oyuncu, girilen skoru onaylamaktan ise doğudaki oyuncu sorumludur.

Öncelikle oynanan bordun numarası girilerek OK tuşuna basılır. Bridgemate sunucu ile gerçek zamanlı haberleşerek girilen bord numarasının doğru olup olmadığını kontrol eder. Sunucuda tur değişmeleri olduğu için herhangi bir yanlış bordu oynama durumunda Bridgemate'ler numaranın yanlış olduğunu belirten bir ikaz verecek ve yanlış bordun oynandığı farkedilecektir. Ayrıca aynı turda bir bord numarası başka bir Bridgemate tarafından girilmişse Bridgemate bu bordu tekrar girmenize izin vermeyecektir. Bu sayede girilen bir skorun yetkisiz biri tarafından değiştirilmesi engellenmiş olur.

Oyuncuların kartları almadan önce Bridgemate'lere bakarak oynayacakları bord numaralarını teyid etmelerinde fayda vardır. Eğer Bridgemate'lerden bir ikaz gelirse (örneğin masaya yanlış bord gelmişse), meydan gelen hata turnuva direktörünün bir sürü kompleks iş yapmasını önleyerek kolayca düzeltilebilir.

Bir tur içerisinde bordlar istenilen sırayla oynanabilir. Küçük numaralı bordu önce oynamak şart değildir.

Yanlış girişler kolaylıkla düzeltilebilir. Cancel tuşu bilgisayar klavyesindeki backspace tuşuna benzer bir mantıkta çalışır ve bastığınızda son yazdığınızı siler. Bu tuşa birden çok basarak oynadığınız bordla ilgili yapmış olduğunuz girişi silebilirsiniz.

Kontratın GirilmesiBord numarasının Bridgemate tarafından onaylanmasının ardından oyuncular konuşmalara başlayabilirler. Konuşmalar bittikten sonra nihai kontrat ve deklaran bilgisi Bridgemate'lere girilir.

Atağın GirilmesiBridgemate'lerde kontrat için isterseniz sembolleri isterseniz de de harfleri kullanılabilirsiniz. Bu ayar Bridgemate Pro Kontrol Yazılımı içerisinden yapılmaktadır. Ayrıca dilerseniz Bridgemate'lere atak kartını da sordurabilirsiniz.

Sonucun GirilmesiArtık oyuncular bordu oynamaya başlayabilirler. Oyun bittikten sonra, kuzeydeki oyuncu sonucu Bridgemate'e girer.

Doğunun OnayıKontrat, oynayan, atak (opsiyonel) ve sonuç girildikten sonra, Bridgemate doğudaki oyuncunun sonucu onaylaması gerektiğini söyler. Bu anda kuzeydeki oyuncu Bridgemate'i doğuya verir. Bu sırada doğu yanda gördüğünüz ekrana benzer bir görüntü görür.

Kuzey tarafından girilen tüm bilgiler ekranda iki satır halinde gösterilir (yukardaki örnekte atak kartı gösterilmemiştir). Ayrıca bu borddan alınan yüzde de gösterilecektir. Ayarlara bağlı olarak borddan alınan yüzde kuzey-güneyin aldığı yüzde ya da deklerana göre alınan yüzde olabilmektedir (aşağıdaki örnekte kuzey-güneyin aldığı yüzde gösterilmiştir).

Doğu artık skorları onaylama şansına sahiptir. Eğer bir hata varsa "Cancel" tuşuna basarak sonuç silinir ve tekrar yazılır. Sonuç doğru olduğunda doğu "OK" tuşuna basarak sonucu onaylar ve bilgi sunucuya iletilir. Bridgemate ekranı yandaki şekildedir.

Yüzdenin GösterilmesiArtık oyuncular sonuçlarını diğer sonuçlarla karşılaştırma imkanına sahiptirler. Bridgemate sistemi öncelikle o tura kadar girilen sonuçlar arasında alınan yüzdeyi gösterecektir.

Sonuçların GösterilmesiSonra, Bridgemate bu bord için kaydedilen tüm diğer sonuçları ekranda gösterecektir. Sonuçlar kuzey-güney'in aldığı puana göre sıralanacak, ve o masanın skoru yan tarafında bir '*' işaretiyle belirtilecektir. Bu sayede de sizin skorunuzun hangi sırada olduğunu daha kolay anlayabileceksiniz.

Sonuçlar ekranda ikişer ikişer gösterilecektir. OK tuşuna bastığınızda sonraki skorlar belirecektir. Bridgemate Pro Kontrol Yazılımı'nda sonuçların gösterimi için aynı sonuçları gruplama, liste uzunluğuna belirli bir sayı limiti koyma, v.b. gibi opsiyonlar mevcuttur.

Turun ve/veya turnuvanın sonu

Tur SonuBir turun tüm bord sonuçları Bridgemate'e girildiği zaman yandaki ekran belirecek, daha sonra Bridgemate kendiliğinden pasifleşecektir. OK tuşuna tekrar bastığınızda sonraki turun bilgileri ekranda gözükecektir. Son turun sonunda ise "TURNUVA SONU" mesajı ekranda belirecektir. Bu aşamada Bridgemate'ler görevlerini tamamlamıştır ve dilerseniz masalardan kaldırabilirsiniz.

Özel girişler: "pas geçildi" ve "bord oynanmadı"

Eğer ki masada deklerasyon dört PAS şeklinde gelişmişse Kntrt: kısmına 'Pass' girerek OK tuşuna basılmalıdır. Bu durumda atak kartı veya bord sonucu sorulmayacak ve Bridgemate otomatik olarak onaylama ekrarnına geçecektir.

Eğer herhangi bir bord gecikme veya başka bir sebepten dolayı oynanmadı ise, Bridgemate'e bu bilgi de girilmelidir. Oynanmamış bir bordu girmek için Kntrt: ekranında iken 10 tuşuna basılmalı ve ekranda NP yazısının belirdiği görülünce OK tuşuna basılmalıdır. Bridgemate tekrar doğunun onayını isteyecektir.

Bir bordun sonucunu oynanmamış bord olarak girdiğiniz zaman Bridgemate'ler diğer sonuçları ekranda göstermeyecektir, çünkü oyuncular daha sonraki bir turda ya da turnuva sonunda vakit bulurlarsa bu bordu oynayabilecekleri için oyuncuların bu borddan alınan diğer sonuçları görmemelerinde fayda vardır. Eğer oynanmamış olarak girilen bir bord çiftler tarafından daha sonradan Bridgemate'siz oynanırsa, sonuç skorlama programına direk olarak girilmelidir.

Yukarıdaki metni word dokumanı olarak indirmek için Link

Bridgemate Pro İngilizce Kullanım Klavuzu